Брониківський сільський голова Надія Залев- ська.
Брониківський сільський голова Надія Залев- ська.

 

Через рік-два (якщо все вдасться) на території Житомирської області може з’явитися потужний «магніт», який притягуватиме інвесторів. І зовсім не в Житомирі або іншому місті, а в невеликій сільській Брониківській об’єднаній територіальній громаді. Тут сподіваються, що все задумане успішно втілиться в життя.

— Ми плануємо зробити на території нашої ОТГ індустріальний парк, — розповідає Надія Залевська, Брониківський сільський голова. — Вже обрано місце — це село Вершниця. Розроблено проект, його затверджено на містобудівній раді. Площа парку становитиме 39 гектарів. Очікуємо, що туди зайдуть інвестори, які створять там ряд підприємств. А відтак — з’являться нові робочі місця. За нашими планами, їх може бути близько тисячі.

— Рішення про створення індустріального парку вже прийнято та затверджено нашими депутатами, — додає Василь Осадчук, заступник сільського голови. — Цей проект є в плані заходів стратегії розвитку Житомирщини до 2027 року. В цьому році обласна рада нам виділяє фінансування на розробку документації з підключення до мереж.

Заступник голови пояснює, що індустріальний парк — це вже готовий майданчик для інвестора, де все підключено до мереж та зроблена дорога. А інвестору треба тільки прийти і побудуватися. Відтак завдання влади (і місцевої, і обласної) — зробити всі необхідні кроки для того, аби інвестор міг почати роботу.

— Місце ми обрали дуже вдале, — каже Василь Осадчук. — Від траси Київ — Чоп до ділянки — менше двох кілометрів. Є залізнична гілка. І фактично поруч знаходиться місто Новоград-Волинський. Тож логістичні умови — добрі. В ідеалі такі об’єкти вводяться в дію за рік-півтора. В нашому випадку це може зайняти трохи більший проміжок часу, бо ми чекали на фінансову підтримку обласної влади. Але віримо, що все вдасться зробити, індустріальний парк на території нашої громади таки з’явиться.

Між іншим, Брониківській ОТГ не звикати до подібних масштабних проектів. Ще один почав реалізовуватися минулої осені. Саме тоді громада підписала меморандум про співпрацю з енергетичною компанією, яка має намір збудувати сонячну електростанцію. Це вітчизняна фірма, що займається виробництвом електроенергії, а кінцевим її власником зазначено компанію у Туреччині.

— Інвестори обрали ділянку площею 9 гектарів біля села Миколаївки, — розповідає Надія Залевська. — Саме там вони мають будувати електростанцію. Для бюджету громади це матиме неабиякі вигоди. Адже фірма платитиме за оренду ділянок, а на додачу — 1% пайової участі. Відтак за рік матимемо від них понад 400 тисяч гривень. Та й маленьке село Миколаївку цей проект, сподіваємося, якось підніме. Принаймні, кілька місцевих жителів зможуть отримати роботу з обслуговування того об’єкта.

Окрім подібних великих проектів, Брониківська громада (яка об’єднує 31 село та має чисельність 7200 мешканців) живе й іншими клопотами. Можливо, не такими амбітними, але теж вкрай важливими.

— Наша громада — відносно молода, існує трохи більше двох років, — каже Надія Федорівна. — Роботи ще багато, але дещо ми вже змогли покращити. Приміром, за цей час зроблено вуличне освітлення у восьми селах — на умовах співфінансування з нашого бюджету та інфраструктурної субвенції. Відкрили два дитячі садочки — в Яворівці й Тупальцях. На ремонт першого з них (який доти стояв закритий понад 5 років) витратили 3 мільйони гривень — зробили повну реконструкцію й термосанацію. Тепер там у комфортних умовах займаються 25 діток. По можливості робимо «підсипання» наших доріг. Приміром, трохи полатали шлях до села Поліянівки, бо дорога туди була вже просто жахлива. Але нею щодня їздять рейсові автобуси, возять дітей до школи. Ще задумка — зробити дорогу до села Барвинівки, яка також — у жахливому стані.

Ця дорога для громади має «стратегічне» значення. Адже вона веде до відомого в краї підприємства, яке вирощує лохину. Відтак у літній сезон туди приїздять із різних областей робітники. Та й чимало жителів Брониківської громади у сезонний період саме там заробляють гроші. Й непогані. Деякі родини мають по 40-50 тисяч за місяць. А фірма водночас поповнює податками місцевий бюджет.

— Проблема — в тому, що ця розбита дорога має статус обласної, — пояснює Надія Залевська. — Тож ремонтувати її мають за обласні кошти, яких поки що немає. Але ми вже зробили експертизу та проект. За попередніми оцінками, капітальний ремонт ділянки дороги протяжністю 8 кілометрів обійдеться у 80 мільйонів гривень. Ягідне підприємство пообіцяло допомогти й виділити 10% цієї суми. А решту має дати обласний бюджет.

Буденні клопоти Брониківської ОТГ схожі на ті, що й в інших громадах: дороги, дитсадки, школи, освітлення сіл… Але є й те, що нині відрізняє її від сусідів — це кілька значних проектів, які мають стартувати саме тут.

— Звісно, ми не убезпечені від ризиків — економічних, фінансових, інвестиційних, —каже Надія Залевська. — І чудово це розуміємо. Але ж — «хто не ризикує, той не п’є шампанського». Стараємося, аби наша ОТГ розвивалася. Основа стабільного розвитку громади — це її бюджет. Прагнемо не проїдати його, а наповнювати. В тому числі — й через реалізацію подібних амбітних інвестиційних проектів. Віримо, що у нас все вийде.

Погода

Веселим олівцем

Кар26062020

— Оце, синку, і в мене з цього починалося…

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Фотоетюд

Фото26062020

Житомир сьогодні. Михайлівська — під новими парасольками.

Фото Володимира СОБОЛЯ.

Лінки